
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 µF |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Tolerance | 20 % |
| Length | 2.0066 mm |
| Width | 1.2446 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Height | 1 mm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 25 V |
| Thickness | 990.6 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
Stock: 10065
Distributors
pcbx
Unit Price$0.33770
Ext.Price$0.33770
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.33770 | $0.33770 |
| 10 | $0.15645 | $1.56450 |
| 50 | $0.14811 | $7.40550 |
| 100 | $0.14021 | $14.02100 |
| 500 | $0.11370 | $56.85000 |
| 1000 | $0.10601 | $106.01000 |
| 3000 | $0.09781 | $293.43000 |
| 5000 | $0.09025 | $451.25000 |
| 10000 | $0.08327 | $832.70000 |
